FacebookInstagram
10-viikon kurssit lapsille

10-viikon kurssit lapsille

Meidän hiihtokoulussamme 4–12-vuotiaat lapset voivat aloittaa talvisen harrastuksen 10-viikkoa kestävissä hiihtokouluryhmissä. Kaikki 10-kerran kurssit alkavat tammikuussa ja jatkuvat aina maaliskuulle saakka. 10-kerran kurssit ovat osa GrIFK Alpine –seuran toimintaa ja kaikki osallistujat liittyvät myös seuran jäseniksi. Hiihtokoulukursseilta on luontevaa jatkaa harrastusta edelleen seuran valmennusryhmissä. Tarkemmat kurssikuvaukset löytyvät myöhemmin tältä sivulta.


10-VIIKON KURSSIT 2024 OVAT ALKANEET VIIKOLLA 2

10 tuntia á 50 tai á 90 minuuttia, 1 kerta /viikko

Jos haluat vielä mukaan 10-viikon kurssille, olethan yhteydessä sähköpostilla [email protected]

Katso koko kurssitarjonta ja aikataulut tästä


Poikkeavat aikataulut kauden aikana:

Viikonloppukursseja ei pidetä rinteen 90 v juhlaviikonloppuna 20.-21.1.2024
Arki-iltojen kursseja ei pidetä hiihtolomaviikolla (vko. 8) 19.-23.2.2024

Tutustu käytännön ohjeisiin ja peruutusehtoihin tästä


TUNTIEN KORVAAMINEN

Kauden aikana korvaamaan voi tulla alla lueteltuihin viikottain järjestettäviin ryhmiin. Ilmoitathan etukäteen sähköpostilla, jos olet tulossa korvaamaan. Korvaustunetja järjestetään myös muutamia pääsiäisviikolla 25.-28.3

Korvausryhmät 2024

LUMIWERNERI 4-5 v Pe klo 16:00 - 16:50

LUMIWERNERI 4-5 v Pe klo 17:00 - 17:50

LUMIWERNERI 4-5 v Su klo 9:00 - 9:50

VAUHTIWERNERI 1 (4-6v ryhmä) Ma klo 16:00 - 16:50

VAUHTIWERNERI 1 (4-6v ryhmä) Ke klo 16:00 - 16:50

VAUHTIWERNERI 1 (7+ v ryhmä) Ti klo 18:00 - 18:50

VAUHTIWERNERI 1 (7+ v ryhmä) Pe klo 18:00 - 18:50

VAUHTIWERNERI 2 Su klo 9:00 - 9:50

LAUTA ALKEISRYHMÄ Ti klo 17:00 - 17:50

RATAWERNERI To klo 16:00 - 17:30 (sopii korvausryhmäksi myös MSRS osallistujille


PÄÄSIÄISVIIKON KORVAUSTUNNIT

Jos teiltä on jäänyt runsaasti kertoja korvaamatta vielä kauden lopussa, voitte osallistua korvaustunneille pääsiäisviikolla ma 25.- to 28.3. Korvaustunneille voi osallistua yhdelle tunnille / lapsi. Ilmoittautuminen näihin ryhmiin tapahtuu ilmoittautumisjärjestelmän (Hiihtää Vaan) kautta.

Maanantai 25.3

LumiWerneri 4-5 v klo 16:00

VauhtiWerneri 1 4-6 v klo 17:00

VauhtiWerneri 2 klo 18:00 (sopii myös FreestyleWernerin lapsille)

Tiistai 26.3

Lumilauta (alkeet ja jatko) klo 17:00

LumiWerneri 4-5v klo 17:00

VauhtiWerneri 1 4-6v klo 18:00

VauhtiWerneri 1 7+ klo 18:00

Keskiviikko 27.3

MSRS/ RataWerneri klo 16:15

VauhtiWerneri 1 4-6 v klo 17:00

VauhtiWerneri 2 klo 18:00 (sopii myös FreestyleWernerin lapsille)

LumiWerneri 6+ klo 18:00

Torstai 28.3

LumiWerneri 4-5v klo 17:00

VauhtiWerneri 1 7+ klo 18:00

*Muistathan ilmoittautua etukäteen ilmoittautumisjärjestelmässämme mikäli olet tulossa korvaamaan.


10-kerran kurssien kuvaukset

UUTUUS: MINIWERNERI

MINIWERNERI 3-4 -vuotiaat (Huom! Kurssi kestää vain 3 viikkoa!)

Tämä kurssi on tarkoitettu perheen pienimmille. Tunneilla totutellaan suksien päällä olemiseen, liukuihin ja aura-asentoon. Tavoitteena on oppia yksi aurakäännös kumpaankin suuntaan. Lasten ikä ja jaksaminen huomioiden opetuskerran kesto on 45 minuuttia, mistä aktiivista aikaa suksilla on noin 30 minuuttia.

LUMIWERNERI (ALKEISKURSSIT)

4- 5 v ja 6+ v: LumiWernerit ovat Wernerin vauhdikkaan hiihtokoulun vasta-alkajat. Tarkoituksena on oppia itsenäinen laskettelu ja hissinkäyttö. Aiempaa kokemusta laskettelusta ei tarvitse olla. LumiWerneriin osallistuvien tulee täyttää kurssin aikana 4-vuotta. Muuten ikärajat ovat suuntaa antavia ja näiden avulla pyritään tasoittamaan suurta ikäjakaumaa ryhmien sisällä.

Huom! Miellä on tarjolla lyhyempiä joulu- ja hiihtolomakursseja sekä yksityistunteja 3-vuotialle lapsille.

VAUHTIWERNERI 1 (JATKOKURSSI)

4- 6 v ja 7+ v: VauhtiWerneri 1 on tarkoitettu luontevaksi jatkoksi LumiWernerin käyneille, tai lapsille, joilla on vastaavat valmiudet. Laskija osaa pysähtyä ja tehdä aurakäännöksiä, hallita vauhtia ja käyttää vähintään lastenrinteen hissiä. Tarkoituksena on oppia laskemaan yhdensuuntaisin suksin ja kohti leikkaavaa käännöstä. Kurssien ikärajat ovat suuntaa antavia ja näiden avulla pyritään tasoittamaan suurta ikäjakaumaa ryhmien sisällä.

VAUHTIWERNERI 2 (JATKOKURSSI 2)

VauhtiWerneri 2 on tarkoitettu jo vauhdikkaasti laskeville lapsille, jotka haluavat harjaannuttaa taitojansa VauhtiWerneri 1 kurssin jatkoksi. Kurssin aikana tutustutaan urheilulliseen laskutapaan ja kokeillaan freestyle sekä ratalaskun alkeita. Kurssilla ei ole ikärajaa.

RATAWERNERI

5v-12v: RataWerneri on tarkoitettu hyvin laskeville lapsille (ei auraa enää). Paino on ratalaskussa ja leikkaavaan, urheilulliseen laskutapaan pyrkivässä opetuksessa.

FREESTYLE WERNERI (ENT. FREERIDE)

5-15v: Freestyle ryhmässä lasketaan vapaata, temppuillaan ja taituroidaan monipuolisesti suksilla. Kurssille osallistuva lapsi hallitsee hissinkäytön ja käännökset yhdensuuntaisin suksin. Toivomme, Vauhtiwerneri kurssin käymistä ennen FreestyleWerneriä.

FREESTYLE WERNERI 2

6-15v: Freestyle-jatko ryhmässä kehitetään edelleen Freestyle ryhmässä opittuja taitoja ja syvennytään temppuiluun ja taiturointiin. Kurssille osallistuva lapsi hallitsee hissinkäytön ja käännökset yhdensuuntaisin suksin. Kurssille osallistumisen edellytyksenä on FreestyleWerneri kurssin käyminen tai vastaavat taidot. Oppilas pystyy ponnistamaan hyppyristä, pystyy ottamaan muutaman erilaisen gräbin sekä pystyy tekemään hyppyrissä/boxissa 180 astetta.

LUMILAUTARYHMÄT

Alkeis

6-vuotiaat ja yli: Alkeiskurssille voi osallistua ilman aiempaa kosketusta lumilautaan. Kurssilla opitaan rinnesäännöt, hissin käytön (sompahissi) ja lumilautailun alkeet, joiden myötä pärjäät rinteessä myös itse.

Jatko

Jatkokurssille voit osallistua, kun osaat lumilautailun alkeet (hallitset lautaa, osaat pysähtyä ja tehdä sujuvasti käännöksiä molempiin suuntiin) ja hissin (sompahissi) itsenäisen käytön. Kurssilla opit lumilautailun tekniikkaa ja saat varmuutta laskuusi. Opit myös leikkaavaa käännöstä.

Huom! Granibackenissa ON välinevuokraamo!

Mercedes-BenzMandatum LifeLevi
CRMHellyHansenOptiwaxSkigarageNetvisorMotonet